W Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej nauka to świetna zabawa niezależnie od wieku!
Oprócz ruchomych makiet, gier edukacyjnych i efektownych symulacji oferujemy wam bogatą ofertę warsztatów stacjonarnych i terenowych. Tematy zajęć dostosowane są do potrzeb wszystkich grup wiekowych, a prowadzą je profesjonalni edukatorzy.
Dla rodzin z dziećmi
Nasza oferta dedykowana jest nie tylko dla grup szkolnych! Odwiedzają nas również rodziny z dziećmi w każdym wieku oraz indywidualni miłośnicy wulkanów i nauki. Sprawdź naszą ofertę kreatywnych warsztatów rodzinnych w Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów!
Poznaj wydarzenia i warsztaty dostępne w każdym sezonie na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Odwiedź zawsze aktualny kalendarz wydarzeń w Górach Kaczawskich (przejdziesz na www.gorykaczawskie.pl/wydarzenia).
Znajdziesz tam warsztaty organizowane przez wspaniałych ludzi współpracujących razem i tworzących bogatą ofertę dla turystów indywidualnych, rodzin z dziećmi i grup zorganizowanych. Każdy znajdzie coś dla siebie, o każdej porze roku, niezależnie od wieku i doświadczenia!
Sudecką Zagrodę możecie zwiedzać także bez przewodnika. Nie ważne czy solo czy z rodziną, zwiedzajcie we własnym tempie, tak jak chcecie. Na naszych ekspozycjach znajdziecie kody QR (sprawdź jak używać kodów QR podczas zwiedzania), które poprowadzą Was przez tajemnice wulkanów i ułatwią zdobywanie wiedzy. Znajdziecie opisy, zagadki i ciekawe informacje nie tylko o wulkanach. Pamiętajcie aby naładować telefony! Jeżeli nie masz sprzętu, daj znać w recepcji, pomożemy.
Gra Terenowa Tajemnice Dobkowa
4+ lat
1.5 - 2 godz.
Dobków, Sudecka Zagroda Edukacyjna
Rodzinna zabawa w Krainie Wygasłych Wulkanów
Gra terenowa odbywa się na terenie Dobkowa i ma na celu poznanie uroczych zakątków wsi, fragmentów jej historii oraz wyjątkowych ludzi, którzy tu mieszkają. Podczas zabawy czekają na Was skrytki, szyfry, łamigłówki, ciekawostki i spacer po pięknej dolnośląskiej wsi jaką jest Dobków.
Początek zabawy ma miejsce w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej (Dobków 66), na miejscu otrzymacie niezbędne instrukcje oraz mapkę z zaznaczonymi punktami do odwiedzenia. Ukończenie gry, przemieszczając się pieszo powinno zająć między 1,5 – 2 godziny. Za ukończenie „Tajemnic Dobkowa” czekają na Was nagrody w trakcie gry oraz po jej ukończeniu (do odebrania w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej).
Zabawa adresowana jest dla rodzin z dziećmi, nie dla dużych grup (powyżej 10 osób).
Grę terenową „Tajemnice Dobkowa” dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa.
Zapraszamy do rodzinnej zabawy!
Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody z przewodnikiem
4+ lat
75 min
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Z przewodnikiem jest fajnie! Dowiecie się więcej o tym co kryje w sobie nasza planeta. Posłuchacie opowieści o wulkanach, trzęsieniach Ziemi i Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Zobacz kiedy dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem (terminy dla rodzin z dziećmi i turystów indywidualnych).
Razem zwiedzicie wszystkie sale edukacyjne, pogracie na interaktywnych planszach i ekranach, przeżyjecie trzęsienie ziemi, bliżej poznacie świat minerałów i zbudujecie swoją własną wioskę. Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi. Dla rodziców też nie zabraknie ciekawostek.
Cennik dla rodzin z dziećmi i turystów indywidualnych
Wejście do obiektu (samodzielne zwiedzanie)
bilet normalny
20 zł/os.
bilet ulgowy (5-15 lat)
15 zł/os.
bilet rodzinny (dwoje dorosłych i dwoje dzieci)
50 zł
dzieci do 4 lat i osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie
bezpłatnie
Zwiedzanie z przewodnikiem dla turystów indywidulanych
dorośli
35 zł/os.
bilet rodzinny
110 zł
dzieci do 4 lat
bezpłatnie
Zajęcia laboratoryjne dla turystów indywidualnych
dziecko
35 zł
opiekun
15 zł
Dla grup szkolnych
Z nami poznacie moc Ziemi dzięki zwiedzaniu Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem oraz dodatkowym zajęciom edukacyjnym w naszym laboratorium, w terenie lub w jednej z kaczawskich pracowni rzemieślniczych.
Wybierz odpowiednią grupę wiekową dla swojej wycieczki i sprawdź dostępne warsztaty. Każdy z warsztatów dostosowany jest do grupy wiekowej tak, aby dzieci miały jak najwięcej frajdy podczas zajęć i zdobywały wiedzę przez praktykę. W trakcie zajęć przewidziana jest przerwa. Zajęcia tematyczne można połączyć także ze zwiedzaniem Sudeckiej Zagrody z przewodnikiem.
Cztery Żywioły
5-9 lat
75 min
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Zajęcia laboratoryjne dedykowane najmłodszym uczestnikom, już od lat 5. Podczas eksperymentowania dzieci dowiedzą się jakie są żywioły i dlaczego właśnie tak je nazywamy. Poznają podstawowe szkło laboratoryjne, nauczą się obsługiwać pipetę oraz bagietkę. Doświadczenia dzieci robią grupowo. Zakończymy wybuchowo!
Od źródełka do ujścia
10+ lat
3.5 godziny (z przerwą)
Dobków, Sudecka Zagroda Edukacyjna
Zapraszamy na pieszą wycieczkę malowniczą doliną rzeki Bukownica w Dobkowie. Poznamy elementy doliny rzecznej, dowiemy się jaki wpływ miał ustępujący z tego miejsca lądolód, zbadamy pH gleby
oraz poznamy zależność między roślinnością, a glebą. Odwiedzimy stary łom zbudowany ze skał powstałych na dnie oceanu i spróbujemy odnaleźć „złoto” w wodach potoku.
Pierwsza część zajęć odbywa się w terenie w miejscowości Dobków. Uczestnicy powinni mieć odpowiednie obuwie terenowe i odzież dostosowaną do warunków pogodowych.
Druga część zajęć obejmuje zwiedzanie naszego centrum nauki z edukatorem. Możliwa jest organizacja ogniska w Dobkowie
Chemia kolorów
13+ lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Interdyscyplinarne podejście do zagadnień naukowych jest kluczowe do zrozumienia świata, który nas otacza. Dlatego z pomocą chemii, ale także fizyki wyjaśnimy dlaczego widzimy kolory, ale także co może wpływać na ich zmianę.
Przeanalizujemy właściwości fal elektromagnetycznych, poziomy utlenienia pierwiastków chemicznych, a nawet zagłębimy się w regułę przekory. Brzmi to poważnie? Tak, ale za pomocą fascynujących eksperymentów udowodnimy, że chemia i fizyka są naprawdę ciekawe!
W ramach warsztatów zwiedzimy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Fizyka balonowa
13+ lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Fizyka czasem może wydawać się trudna….Ale balonowa? Za sprawą balonów wszystko stanie się łatwiejsze!
Przeprowadzimy szereg eksperymentów, które pomogą zrozumieć zasady dynamiki czy elektrostatyki. Będziemy przyklejać szklanki, odginać strumień wody i stworzymy poduszkowce. Dowiemy się między innymi jak zwierzęta wykorzystują ciśnienie do poruszania i dlaczego pojemność cieplna jest nam niezbędna do życia.
W ramach warsztatów zwiedzimy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Ogień znany i nieznany
11+ lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Ogień towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Dobrze jest wiedzieć jak się z nim bezpiecznie obchodzić i w razie potrzeby ujarzmić. Ogniste doświadczenia są szczególnie spektakularne, wykonajmy je razem!
Podczas warsztatów wykonamy ogniste eksperymenty w naszym laboratorium. Dowiemy się dlaczego ogień płonie i co należy zrobić by szybko go zgasić. Zobaczymy płonącą dłoń, doprowadzimy do samozapłonu i stworzymy „ogniste węże faraona”. Wykonamy również wybuchową erupcję modelu wulkanu na zewnątrz.
W ramach warsztatów zwiedzimy ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Spotkanie z twardzielami
13+ lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Zajęcia o byciu twardym. Jaki minerał znamy od pieluszek? Dlaczego nie myjemy zębów pastą kwarcową? Do czego wykorzystuje się większość diamentów na świecie? Dlaczego geolog powinien to wszystko wiedzieć? Zapraszamy wszystkie nieoszlifowane diamenty na zajęcia o skali twardości Mohsa!
Zajęcia warsztatowe, podczas których uczestnicy pracują na specjalnie przygotowanych zestawach minerałów, próbując samodzielnie uszeregować je zgodnie ze skalą twardości. Ćwiczenia umożliwiają wykonanie obserwacji oraz podstawowych eksperymentów na różnych minerałach, a także ćwiczą współpracę w grupie. Zajęcia są połączone ze zwiedzaniem naszego centrum nauki z edukatorem.
Hydrolaboratorium
9-12 lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Poznaj jedną z najciekawszych substancji na Ziemi!
Zewsząd słyszymy, że należy o nią dbać i ją oszczędzać, a jednocześnie jest dla nas czymś tak oczywistym, że aż trudno zauważalnym. Woda mimo swojej pospolitości jest jedną z najciekawszych substancji, z jaką się spotkaliście! Podczas tych warsztatów laboratoryjnych poznacie ją z zupełnie innej strony, przeprowadzając samodzielnie serię efektownych eksperymentów.
Hydrozagadka – warsztaty terenowe
10-12 lat
3 godziny (z przerwą)
Dobków, Sudecka Zagroda Edukacyjna
Będąc na spacerze poczuliście pragnienie i zastanawialiście się czy można napić się wody z pobliskiego strumyka? Na naszych zajęciach zbadasz wodę terenowo i laboratoryjnie aby dowiedzieć się czy to dobry pomysł!
Wspólnie wybierzemy się w dolinę potoku Bukownica, aby samodzielnie pobrać próbki wody. Wykorzystując profesjonalny sprzęt wykonamy podstawowe badania fizykochemiczne.
Warsztaty polecamy połączyć ze zwiedzaniem ekspozycji Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem lub zajęciami laboratoryjnymi “Hydrolaboratorium”.
Krótki kurs młodego geologa
10+ lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Zastanawialiście się kiedyś dlaczego sól jest słona? Dlaczego złoto się błyszczy? Czy minerał może przyciągać magnes? Czym można przeciąć diament? Co jest głównym składnikiem pudru? Z czego robi się zapałki?
Jeżeli tak, to zapraszamy do wzięcia udziału w naszych warsztatach, które w praktyczny sposób rozbudzą ciekawość geologią i pozwolą zgłębić fascynujący świat minerałów i ich wykorzystanie w codziennym życiu?
Uczestnicy w grupach rozpoznają minerały badając ich podstawowe cechy, a przy okazji omawiając wykorzystanie skał i minerałów w codziennym życiu. Zajęcia są połączone ze zwiedzaniem naszego centrum nauki z edukatorem.
Niesamowite Substancje
9-12 lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Zapraszamy do wspólnego poznawania budowy materii oraz fascynujących cech wybranych substancji. Poprzez przeprowadzane razem eksperymenty uczestnicy dowiedzą się z czego i jak zbudowane są przedmioty i substancje wokół nas oraz jak można w praktyczny sposób wykorzystać ich właściwości.
Na warsztatach uczestnicy wykonają samodzielnie szereg doświadczeń, dzięki którym zrozumieją, m. in., czym są polimery, jak działają adsorbenty. Każdy zabierze do domu „ciepły śnieg” i polimerowe robaki!
W ramach warsztatów zwiedzimy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Wyprawa do wnętrza wulkanu
9+ lat
4.5 godz.
Ostrzyca Proboszczowicka koło wsi Proboszczów
Piesza wycieczka na dawny wulkan – Ostrzycę. Zobaczymy obejmujący szczyt rezerwat przyrody, na wierzchołku urządzimy dłuższy postój. Z Ostrzycy rozpościera się przepiękna panorama Gór i Pogórza Kaczawskiego, w tym widok na liczne kamieniołomy. Jest to świetna okazja by dowiedzieć się więcej o wydobyciu i zastosowaniu lokalnych skał oraz o krajobrazie Sudetów.
Pierwsza część zajęć odbywa się w terenie w okolicach miejscowości Proboszczów. Uczestnicy powinni mieć odpowiednie obuwie i odzież dostosowaną do warunków pogodowych. Druga część zajęć obejmuje zwiedzanie naszego centrum nauki (Dobków) z edukatorem. Możliwa jest organizacja ogniska w Dobkowie.
Wyprawa geologiczna do nieczynnego kamieniołomu w Lubiechowej
10+ lat
4.5 godz.
Kamieniołom w Lubiechowej, Sudecka Zagroda Edukacyjna
W nieczynnym, malowniczym kamieniołomie „Łomy” w Lubiechowej (10 minut drogi autokarem od Dobkowa) każdy może bezpiecznie zajrzeć do wnętrza potoku lawowego sprzed około 270 mln lat.
Pod okiem profesjonalnego geologa uczestnicy odkryją skarby, które kryją się we wnętrzu wulkanicznej skały pod postacią różnobarwnych minerałów oraz dowiedzą się więcej o geologicznej przeszłości Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.
W ramach warsztatów zwiedzimy ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Zagadki Fluorescencji
9+ lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Poznajmy wspólnie wspaniały świat widziany w ultrafiolecie. Podczas warsztatów wykonamy proste doświadczenia wyjaśniające zjawiska, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a za sprawą fluorescencji staną się one „magiczne” i nieprzewidywalne.
Uczestnicy wyposażeni w fartuchy laboratoryjne oraz profesjonalne okulary poczują się jak prawdziwi naukowcy odkrywający fascynujące zagadki nauki. W ramach warsztatów zwiedzimy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Kolorowe laboratorium
7-9 lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Dlaczego widzimy kolory? Jak to się dzieje, że podczas słonecznego dnia, spadnie deszcz to widzimy pojawiającą się na niebie tęczę? Czy każdy widzi kolory tak samo? Wspólnie odpowiemy na te i inne pytania za pomocą doświadczeń w laboratorium!
Na warsztatach uczestnicy wykonają szereg eksperymentów, sprawdzimy jak stworzyć kolor czarny, a także jakie barwy ukryte są w kolorze białym. Wywar z kapusty niespodziewanie zmieni swój kolor. Każdy uczestnik zabierze ze sobą na pamiątkę kolorowego slime’a!
W ramach warsztatów zwiedzimy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Skamieniałe życie Ziemi
7-9 lat
3 godziny (z przerwą)
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Mottem naszych zajęć jest “Patrzę na ślad muszelki w kawałku wapienia i wiem, że świat się zmienia”.
Czym są skamieniałości? Jakie ślady żyjących miliony lat temu organizmów znajdujemy w skałach? Jaką opowieść o Ziemi możemy napisać oglądając ślady dawnego życia? Na zajęciach uczestnicy poznają różne rodzaje skamieniałości, dowiedzą się jak można je rozpoznawać i opisywać. Spróbują samodzielnie zrekonstruować morskie organizmy, które zniknęły z naszej planety w tzw. wielkich wymieraniach!
W ramach warsztatów zwiedzimy również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem.
Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody z przewodnikiem
4+ lat
75 min
Sudecka Zagroda Edukacyjna
Z przewodnikiem jest fajnie! Dowiecie się więcej o tym co kryje w sobie nasza planeta. Posłuchacie opowieści o wulkanach, trzęsieniach Ziemi i Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Zobacz kiedy dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem (terminy dla rodzin z dziećmi i turystów indywidualnych).
Razem zwiedzicie wszystkie sale edukacyjne, pogracie na interaktywnych planszach i ekranach, przeżyjecie trzęsienie ziemi, bliżej poznacie świat minerałów i zbudujecie swoją własną wioskę. Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi. Dla rodziców też nie zabraknie ciekawostek.
opiekunowie nie ponoszą kosztów udziału w zajęciach
podczas zajęć przewidujemy przerwę na spożycie własnego posiłku
na zajęcia terenowe uczestnicy powinni mieć ubiór przystosowany do pogody oraz wodę/prowiant
w przypadku ogniska zapewniamy: przygotowanie miejsca, drewna, sprzętu, sztućców i naczyń. We własnym zakresie: kiełbaski, chleb i napoje
płatność za zajęcia jest możliwa gotówką lub przelewem na podstawie faktury
jest również możliwość rezerwacji posiłku w pobliskiej restauracji
Zielone Szkoły
Zielona Szkoła ze świetnym klimatem! Sudecka Zagroda Edukacyjna to miejsce, gdzie z pasją prowadzimy zajęcia edukacyjne, ukazując wyjątkowość regionu. Nasz program łączy wartościową naukę z zajęciami na świeżym powietrzu oraz rozwijaniem artystycznych talentów.
Sprawdź szczegóły, które pomogą Ci w organizacji wyjazdu. Przygotowaliśmy gotowe rozwiązania dla każdej grupy wiekowej. Zadecyduj co robić z grupą w trakcie pobytu.
W Geoparku ciągle jest co robić. Wydarzenia, warsztaty, wycieczki. Grupy duże i małe, starsi i młodsi, każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź co aktualnie dzieje się w Krainie Wygasłych Wulkanów i zaplanuj pobyt dla grupy.
Wydarzenia i warsztaty w Geoparku
3+ lat
Na terenie Geoparku
Poznaj wydarzenia i warsztaty dostępne w każdym sezonie na terenie Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Odwiedź zawsze aktualny kalendarz wydarzeń w Górach Kaczawskich (przejdziesz na www.gorykaczawskie.pl/wydarzenia).
Znajdziesz tam warsztaty organizowane przez wspaniałych ludzi współpracujących razem i tworzących bogatą ofertę dla turystów indywidualnych, rodzin z dziećmi i grup zorganizowanych. Każdy znajdzie coś dla siebie, o każdej porze roku, niezależnie od wieku i doświadczenia!
Z przewodnikiem jest fajnie! Dowiecie się więcej o tym co kryje w sobie nasza planeta. Posłuchacie opowieści o wulkanach, trzęsieniach Ziemi i Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Zobacz kiedy dostępne jest zwiedzanie z przewodnikiem (terminy dla rodzin z dziećmi i turystów indywidualnych).
Razem zwiedzicie wszystkie sale edukacyjne, pogracie na interaktywnych planszach i ekranach, przeżyjecie trzęsienie ziemi, bliżej poznacie świat minerałów i zbudujecie swoją własną wioskę. Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi. Dla rodziców też nie zabraknie ciekawostek.
Od lat zajmujemy się kompleksową organizacją wizyt studyjnych w Krainie Wygasłych Wulkanów. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów, a my dopilnujemy, abyście w pełni skorzystali z lokalnych walorów przyrodniczych i oferty edukacyjnej i turystycznej.
Dysponujemy sześcioma salami edukacyjnymi z interaktywnym wyposażeniem, salą laboratoryjną, salą warsztatową w dawnej stodole oraz salą konferencyjną. U nas na żywo zobaczysz ruch kontynentów, poczujesz jak trzęsie się ziemia, samodzielnie wywołasz powódź, przeprowadzisz niesamowite eksperymenty, zajrzysz do wnętrza wulkanu, poznasz fascynujący świat minerałów… i wiele innych!
Na terenie Zagrody znajdziecie specjalne kody QR, które możecie zeskanować swoim telefonem. Pomagają w samodzielnym zwiedzaniu i zdobywaniu wiedzy. Odkrywaj ciekawostki, oglądaj filmy i rozwiązuj zagadki.
Prawie każdy telefon komórkowy posiada funkcję rozpoznawania kodów QR. Przejdź do aplikacji aparatu, nakieruj obiektyw na kod, tak aby był widoczny w całości. Jeżeli pojawi się znacznik wskazujący adres, naciśnij go.
Zostaniesz przekierowany do treści powiązanej z danym punktem. Jeżeli aplikacja aparatu nie rozpoznała kodu QR, możesz mieć wyłączoną w opcjach możliwość skanowania takich kodów, lub taka opcja znajduje się w innym miejscu (na przykład telefony z systemem operacyjnym Android mają opcję Skaner kodów QR w szybkim menu ściąganym od góry). Sprawdź i upewnij się, że masz taką opcję. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej lub napotkacie na trudności, dajcie znać na miejscu, z chęcią pomożemy.